obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

MFDnes (30.1.2015): Válková chce nahradit vazbu náramky

Článek Mladé fronty DNES (Jakub Pokorný, Adéla Paclíková, 30.1.2015) k projektu elektronického monitoringu osob):

PRAHA Třikrát to nevyšlo, tak nyní ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) vypisuje „prokletou“ zakázku na elektronické náramky pro vězně počtvrté. Tentokrát už nepočítá jen s tím, že by náramky hlídaly lidi odsouzené do domácího vězení, ale i obviněné, kteří by jinak museli do vazby.

Výběrové řízení na náramky by mělo proběhnout v prvním pololetí roku 2015, a pokud se nám všechno podaří podle plánu, tak budou vysoutěžené do konce roku,“ řekla MF DNES Válková.

V Česku si odpykává podle loňských statistik domácí vězení 79 lidí, protože soudci se ho bez náramků zdráhají ukládat, a raději posílají odsouzené za mříže. Ve vazbě je nyní podle mluvčí Vězeňské služby Hany Löffelmannové umístěno 2 103 obviněných. Z toho 304 lidí je ve vazbě kvůli obavě z jejich útěku a 794 lidí proto, aby nepokračovali v trestné činnosti. Většina zbývajících je tam z více důvodů.

To, co zatím v legislativě není, je náhrada vazby u obviněných, u kterých hrozí, že se jinak budou skrývat, nebo dokonce uprchnou, takzvaná útěková vazba. V řadě případů by se dala nahradit právě elektronickými náramky,“ dodala Válková. Ministryně chce svým krokem ušetřit a ulevit plným věznicím.

Pro vrahy ne

Náramek však nemůže suplovat vazbu u lidí, kteří se ocitli za mřížemi, aby neovlivňovali svědky. Takzvaná „koluzní vazba“ však trvá obvykle jen první tři měsíce, než policie stihne svědky vyslechnout. Obviněné ze závažných zločinů, jako vražd, by soudci určitě také nechávali ve vězení. Podle odhadu Vězeňské služby by však jen pět až deset procent lidí ve vazbě mohlo dostat náramky. „Přeplněnost věznic by to výrazně nevyřešilo,“ myslí si Löffelmannová.

A jak takový náramek funguje? Vypadá trochu jako plastové hodinky. Člověk ho může nosit na ruce nebo na noze. Za použití hrubé síly by si ho odsouzený mohl sundat, ale náramek okamžitě vyšle signál na základnu, že s ním někdo nepovoleně manipuluje.

Existují dvě základní technologie – rádiové vysílání a GPS. Ta první je jednodušší a pozná, jestli vězeň odešel z domova a vzdálil se od přijímače signálu. Systém GPS umožňuje sledovat jeho pohyb nepřetržitě. „Nastaví se čas a místo, kde se odsouzený má zdržovat. Když tam nebude, tak zařízení vyšle signál. Náš pracovník mu zavolá a zjistí, zda to není jen planý poplach,“ popisuje ředitelka probační a mediační služby Jitka Čádová.

Pokud se vězeň nehlásí, dispečer probační služby zavolá policii. Vybraných 43 českých domácích vězňů už náramky testovalo v roce 2012. Jeden den monitorování tehdy přišel na 165 korun, zatímco jednodenní pobyt ve vězení vyjde až na 800 korun. Zavedení náramků vítají i žalobci (kteří mají obvykle strach, aby obviněný neutekl) a soudci.

Monitorovací náramky bude zcela jistě možné využít i pro účely vazebního řízení. Náramek by umožnil snazší kontrolu,“ míní prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula. Podobně se vyjádřili i vrchní žalobce Ivo Ištvan a předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. „Vše, co může nahradit vazbu, je vítané, ale vždy se bude rozhodovat podle konkrétního případu,“ uvedl Ištvan. Vávra také podotkl, že u vazebně stíhaných lidí jde hlavně o to, aby soudy věděly, kde se zdržují. „Čím dokonalejší bude sledování, tím horší to bude trest,“ míní Vávra.

Zakázku na náramky už ministerstvo v minulosti třikrát vypsalo a třikrát zastavilo. Jednou kvůli předražení, podruhé kvůli amnestii, protože se vyprázdnily věznice, potřetí ji zastavila ministryně Válková kvůli konfliktu se svým náměstkem.

Pomohly by jim náramky?

David Rath

Exhejtman obžalovaný z korupce vazbu označoval za torturu. Ústavní soud dokonce uznal, že byl za mřížemi neúměrně dlouho. Ve vazbě strávil rok a půl. Pokud by platila nová pravidla, mohl nosit náramek.

Bohumil Kulínský, bývalý sbormistr, který pohlavně zneužil dívky, strávil ve vazbě sedm měsíců. Ústavní soud mínil, že délka vazby je nezákonná. Takže by náramek stačil. V petici žádaly jeho propuštění i některé osobnosti.

Vladimír Dbalý

Exředitel Nemocnice Na Homolce je obviněný z korupce. Ve vazbě je od loňského června kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků. Náramek by teoreticky mohl dostat ve chvíli, až budou vyslechnuti všichni svědci.

Michal Hala

Bývalý manažer Ředitelství silnic a dálnic je obviněn z korupce. Ve vazbě strávil osm měsíců, maximální dobu, která připadá na přípravné řízení. Případ není dosud dořešen. I u Haly by měl náramek smysl.

Základní informace

Adresa

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

tel.: +420-221 997 111
fax: +420-224 919 927
ID dat. schránky: kq4aawz
IČO: 00 02 54 29
e-mail: posta@msp.justice.cz
Kontakty

facebook twitter

Otevřená data

Aplikace Otevřená data

Ministryně spravedlnosti

Mgr. Marie Benešová

Ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová