obsah

Krajský soud v Ústí nad Labem

Metro - 30. března 2007

Justiční čety míří na sever

Zdlouhavou práci českých soudů mají prozatím vyřešit posily.

České soudy pracují pomalu a nekvalitně. Tuhle smutnou pravdu si uvědomuje jak široká veřejnost, tak naši politici. Bohužel jsme se prozatím dočkali spíše slibů než skutečných kroků k nápravě.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil proto včera představil další plán, jak naši justici uzdravit. Hlavní problém podle něj leží v malém počtu soudců.

 

30 tisíc nedodělaných případů

Mladý ministr se chce přednostně zabývat nedostatkem soudců v severních Čechách, kde je podle něj situace nejkritičtější. Na celkovém počtu nedodělků v celé republice se totiž podílejí 69 procenty. „Chceme získat 21 soudců, kteří chybí na severu Čech, a dalších 30 soudců, kteří by pomohli vypořádat se se zhruba 30 tisíci nedodělaných případů,“ prohlásil Pospíšil. Ministerstvo eviduje v tuto chvíli 2969 trestních kauz, které trvají dva až pět let. Z tohoto počtu připadá na problematický region 2047 případů. Paradoxně prý ale výkonnost tamních soudců překračuje celostátní průměr.

 

Ministr, který si v rámci Toplánkovy vlády udržuje relativně vysoký odborný kredit, proto nyní vyzývá mladé právníky, aby pomohli obtížnou situaci v regionu řešit a nastoupili na severočeské soudy.

 

Plný stav až za tři roky

Všechny posily by podle Pospíšila měly začít pracovat již letos. Podle předloženého plánu by plného stavu soudců mělo být dosaženo v horizontu tří let. Finanční prostředky pro tento mimořádný krok chce ministr získat pozdržením některých staveb v rámci rezortu spravedlnosti.

 

Je ovšem otázkou, zda obsazení volných míst všechny problémy, které trápí naše soudnictví, opravdu vyřeší. Někdy totiž kvantita nejde ruku v ruce s kvalitou. I když bude soudců dostatek, nikdo vám nezaručí, že se přestanou natahovat politicky citlivé kauzy jako u odměny pro Zdeňka Altnera za přisouzení Lidového domu pro ČSSD. Právě v tomto případě soudkyně už tři roky vůbec nepokročila.

Petr Horálek

ePodatelna