obsah

Rejstřík trestů Praha

Článek ze dne 23. 09. 2011

Sněmovna dnes schválila předlohu, podle níž budou Češi odsouzení ve státech Evropské unie nově dostávat zápis do rejstříku trestů v České republice. Novela zákona o rejstříku trestů také zvyšuje poplatek za výpis z rejstříku o 50 na 100 korun. Nyní ji posoudí Senát.

Češi budou mít podle novely v rejstříku uvedeny informace o tom, zda byli odsouzeni v jiném členském státě EU. V případě, že by šlo o trestní řízení, budou úřady na toto odsouzení pohlížet, jako by šlo o verdikt českého soudu. Výjimkou budou pouze prohřešky, které nejsou v ČR trestným činem.

Novela vychází z evropské směrnice. Sjednocuje nakládání s informacemi zaznamenanými v rejstříku trestů. Nyní se vyměňují informace jednotlivě, nově to bude automaticky. Povede to ke zrychlení a zlevnění procesu.

Poslanci schválili několik pozměňovacích návrhů. Ústavně-právní výbor doporučil přístup do rejstříku zpřísnit; žádosti úřadů budou muset být opatřeny elektronickým podpisem. Jana Černochová (ODS) zase navrhla, aby přístup do rejstříku měla také vězeňská služba. Poslanci se vyslovili i pro změnu jejího stranického kolegy Pavla Staňka, která upravuje zkušební dobu při podmíněném propuštění lidí z vězení.

Zvýšení poplatku za výpis obhajuje ministerstvo spravedlnosti tím, že současný byl stanoven před 15 lety. Cena 100 korun je odvozena od poplatku za vydání ověřené listiny ze systému veřejné správy.

ePodatelna