obsah

Rejstřík trestů Praha

Článek z 25. 06. 2007

Novela má zrychlit výměnu údajů z rejstříku trestů v rámci EU


Výměna informací z rejstříků trestů zemí EU má být jednodušší a rychlejší. Přispět by k tomu měla novela trestního řádu, kterou podepsal prezident Václav Klaus. O podpisu informoval mluvčí prezidenta Petr Hájek.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již dříve řekl, že novela má "zjednodušit komunikaci, a tím v zásadě urychlit soudní řízení". Nová pravidla podle ministra zrychlí předávání údajů o lidech odsouzených v členských zemích EU. Zkrátit by se tak v řadě případů měla i délka trestního řízení.

Navrhovaná změna vychází z rozhodnutí EU z listopadu 2005, které sjednocuje postup zemí unie při získávání informací o tom, zda jejich občan byl na území jiného členského státu odsouzen. Ústředním místem, které bude za Českou republiku tyto citlivé informace poskytovat, bude rejstřík trestů.

Výměnu informací o odsouzených mezi evropskými zeměmi nyní upravuje pět desítek let stará norma. Správní procedura, kdy předávání některých údajů vyřizuje státní zastupitelství a jiných ministerstvo spravedlnosti, je podle Pospíšila příliš zdlouhavá. Nově by měl v každém členském státě EU pracovat jeden centrální orgán, který bude přímo komunikovat s podobnými úřady v partnerských zemích.

Žádosti o poskytnutí informací z rejstříku trestů jiného členského státu bude podle nových pravidel třeba zasílat v jazyce osloveného státu. Ve stejném jazyce dostane i odpověď. Pro žádost i odpovědi jsou již stanoveny jednotné formuláře ve všech jazykových mutacích.


ČTK, 25.6.2007
ePodatelna