obsah

Okresní soud ve Svitavách

Soud ve Svitavách je nejrychlejší, ovládl celorepublikový žebříček

Soud ve Svitavách je nejrychlejší, ovládl celorepublikový žebříček

15. března 2012  19:10

Ve Svitavách je nejrychlejší soud v zemi ve vyřizování případů trestního řízení, potvrdila to statistika ministerstva spravedlnosti za loňský rok. Tamní policie se chlubí, že ubylo také deliktů.

Nová budova Okresního soudu ve Svitavách.

Nová budova Okresního soudu ve Svitavách. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Svitavský soud měl loni index nevyřízených věcí 20, to je číslo, které se vymyká normálu," uvedl místopředseda krajského soudu Miroslav Veselský.

Velký vliv na rychlost a kvalitu práce soudců mají jejich pracovní podmínky, které jsou v jednotlivých okresech často neporovnatelné. A samozřejmě složitost jednotlivých případů, Svitavy lze těžko porovnávat s Prahou.

Důležitá je spolupráce soudců s policií a státními zástupci

I přesto jsou Svitavy výjimečné. Třeba tím, že šéfové policie, státního zastupitelství i okresního soudu spolu úzce spolupracují, chodí společně například do městské komise, která má na starosti prevenci kriminality.

Nová budova Okresního soudu ve Svitavách.

Nová budova Okresního soudu ve Svitavách.

"Policie i státní zastupitelství jsou schopny nám předávat spisy v takovém stavu, že můžeme o nich rozhodovat rychle, u těch jednodušších věcí trestním příkazem během několika málo dnů, ve složitějších věcech, kde musí být nařízeno jednání, tak ta jednání jsou nařizována ve lhůtách dvou či tří týdnů," uvedl předseda Okresního soudu ve Svitavách Bohumil Kotala.

"Na státním zastupitelství máme čtyři dny na podání obžaloby," řekl okresní státní zástupce Jiří Horníček. Policie se zase chlubí, že objasní 55 procent případů, což je jedno z nejvyšších čísel v zemi. Navíc deliktů ubylo.

"Statistika je v této oblasti sledována od roku 1996 a v uplynulém roce byl za sledované období zaznamenán nejnižší počet spáchaných deliktů jak v rámci celého teritoria Obvodního oddělení Svitavy, tak i v rámci samotného katastrálního území města Svitavy," uvedl šéf svitavského obvodního oddělení policie Rostislav Bednář.

"Je to otázka, kdo je v čele policie, státního zastupitelství i soudu. Ve Svitavách se umějí sejít, věci řeší pragmaticky a rozumně," uvedl soudce Veselský.

Soudci ve Svitavách zůstávají

A ještě jedno plus. "Soudci neodcházejí. Je to i díky poloze soudu, je tu určitá odlehlost od justičních středisek, na jedné straně Brno, na druhé Pardubice, Hradec Králové, Praha. Soudci zůstávají a díky tomu jsou vytvořeny podmínky pro stabilizaci soudcovského kádru, " uvedl Kotala.

Pokud jde o trestní agendu, patří soudy ve východních Čechách k nejrychlejším v zemi. Svitavy skončily první, v první desítce nejrychlejších soudů je i Ústí nad Orlicí a Chrudim. Uspěl i Krajský soud v Hradci Králové s pardubickou pobočkou, který mezi krajskými soudy obsadil první místo.

Autor: David Půlpán

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/soud-ve-svitavach-je-nejrychlejsi-ovladl-celorepublikovy-zebricek-1fl-/domaci.aspx?c=A120315_1748747_pardubice-zpravy_kvi

ePodatelna