obsah

Okresní soud v Karviné

Na Karvinsku pracují soudy poměrně svižně - Havířovský deník , 27.3.2008

Na Karvinsku pracují soudy poměrně svižně

Karvinsko - Soudci v Karviné a Havířově žádné letité spisy oprašovat nemusejí. Trestním kauzám se průtahy vyhýbají, zpoždění nabírají civilní a exekuční případy.

Na Karvinsku se spory řeší u Okresního soudu Karviná, který má svou pobočku v Havířově. Předseda Jan Chovaniec přiznává, že stav soudců není naplněn, ale situace rozhodně není nijak dramatická.

„Do plného počtu nám scházejí dva soudci. To nás nijak neohrožuje. Stav by mohli doplnit noví soudci po svém jmenování,“ potvrdil.
Drtivá většina spisů se projednává velmi rychle. Existují však případy, které jsou v časovém skluzu.

„Takové případy má každý soud, máme je i my. Není to však vinou našich soudců či jiných zaměstnanců. Všechny případy sledujeme a víme, proč se je nedaří uzavřít. Zpravidla je to dáno jejich komplikovaností, nebo třeba tím, že se nedostavují svědci,“ vysvětlil předseda Chovaniec.

Rapidně přibývá exekucí

V poslední době soudci na Karvinsku zaznamenávají vzrůstající množství nových případů v civilních a exekučních sporech.

„Těch je opravdu hodně a jsou mezi nimi i hromadné žaloby. Naopak u trestních kauz nebo v případech rozhodování o péči o dítě je situace stabilizovaná,“ dodal předseda. Dodal, že pokud by se něco mohlo pro zlepšení práce soudu udělat, bylo by to navýšení tabulkového počtu zaměstnanců na jednotlivých odděleních.

Výhrady nemají ani samotní soudci. Obě pobočky jsou moderní, nechybí ani potřebná technika. „Oproti podmínkám na staré pobočce, kde bylo vše v havarijním stavu, jsme na novém soudu naprosto spokojeni. Poskytuje důstojné prostředí nejen pro nás zaměstnance, ale také pro všechny návštěvníky,“ shodli se havířovští soudci.

Potíže dělají svědci

Potvrdili také slova svého šéfa o důvodech průtahů. „Většina případů má termín hlavního líčení nařízen do tří týdnů po doručení. U některých pak ale vlivem komplikací dochází k prodlužování, které nemůžeme ovlivnit. Především se jedná o neochotu lidí dostavit se ke svědecké výpovědi a o potíže s doručováním písemností lidem, kteří se nezdržují na svých adresách, nebo nechtějí dokumenty přebírat,“ dodali soudci.

 

Ilustrační foto

ePodatelna