Nahlížet do spisů je umožněno v
Informačním centru okresního soudu.
-> Umístění kanceláří <-
Výňatky z:
Vnitřní a kancelářský řád pro Okresní a Krajské soudy
ZÁKON 99/1963 Sb. Občanský soudní řád
ZÁKON 141/1961 Sb. Trestní řád
o nahlížení do spisu
1068/93-OOD INSTRUKCE ministerstva spravedlnosti
VNITŘNÍ A KANCELÁŘSKÝ ŘÁD
PRO OKRESNÍ A KRAJSKÉ SOUDY
Manipulace se spisy
§ 168
Nahlížení do spisů
(1) Nahlížet do spisů*) je možno, není-li stanoveno něco jiného, výhradně v místnostech soudu pod dohledem vedoucího soudní kanceláře nebo jiného pracovníka jím pověřeného. Předseda senátu (samosoudce) učiní vhodná opatření, aby bylo zachováno státní, hospodářské nebo služební tajemství. Učiní též opatření, aby byl utajen obsah spisů o osvojení a spisů předcházejících osvojení, nejsou-li rodiče účastníky řízení. O tom, že bylo do spisu nahlédnuto, pořídí vedoucí kanceláře záznam do spisu, v němž uvede označení účastníka nebo jeho zástupce, který do spisu nahlédl a časový údaj o délce studia spisu, záznam opatří datem a svým podpisem; záznam podepíše též žadatel.
(2) Ustanovení odstavce 1 platí i pro znalce. Znalcům, kteří nemohou podat spolehlivý posudek bez zevrubného prostudování spisu, může však předseda senátu (samosoudce) spisy půjčit mimo místnosti soudu.
(3) Ustanovení odstavce 1 se užije obdobně i na spisy uložené ve spisovně.
------------------------------------------------------------------
*) § 65 tr. ř. a § 44 o.s.ř.
§ 168a
Studium spisů z vědeckých (výzkumných) důvodů
(1) Studium spisů ve věcech pravomocně rozhodnutých soudy v období od 25. 2. 1948 do 31. 12. 1989 povoluje předseda soudu, který spravuje spisovnu, kde je spis uložen, na základě písemné žádosti, která musí být potvrzena (doporučena) organizací, pro
kterou nebo v jejímž zájmu je studium prováděno.
(2) Studium spisů uvedených v odst. 1 povoluje soukromým osobám předseda krajského (městského) soudu v mimořádných případech. V případě pochybnosti se vyžádá stanovisko Ministerstva spravedlnosti.
§ 168b
(1) Studium spisů se zásadně provádí ve vyhrazených prostorách soudu za přítomnosti vedoucího soudní kanceláře nebo jiného pracovníka jím pověřeného.
(2) Opisy či fotokopie důkazních prostředků nebo výpisy z nich lze provádět jen se souhlasem předsedy soudu, u něhož je spis uložen, na náklady osoby tyto opisy požadující; jejich další využití lze uskutečnit jen na základě písemného povolení Ministerstva spravedlnosti.
(3) Pověřený pracovník pořídí záznam do spisu, v němž uvede označení osoby, která do spisu nahlédla a časový údaj o délce studia spisu. Záznam opatří datem a svým podpisem.
§ 169
Zaslání spisů k nahlédnutí
Na odůvodněnou žádost lze se souhlasem předsedy senátu (samosoudce) zaslat spisy nebo jejich části i jinému soudu, aby tam mohlo být do nich nahlédnuto. Kolková známka, kterou byl zaplacen soudní poplatek za žádost o zaslání spisů v občanskoprávních věcech k jinému soudu, připojí se na žádost.*)
------------------------------------------------------------------
*) Položka 23 přílohy k zákonu č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, případech též jiným státním orgánům. Při půjčení spisu se učiní vhodná opatření, aby státní, hospodářské a služební tajemství bylo zachováno.
§ 170
Půjčování spisů
(1) Soudní spisy se půjčují na písemnou žádost s výjimkami uvedenými v odstavci 2 soudům a jiným justičním složkám, soudním komisařům, dále státnímu zástupci, orgánům policie a v odůvodněných případech též jiným státním orgánům. Při půjčení
spisu se učiní vhodná opatření, aby státní, hospodářské a služební tajemství bylo zachováno.
(2) Spisy v trestních věcech mohou být půjčeny toliko soudu, státnímu zástupci, ministerstvu, orgánu policie; jen ve výjimečných, zvlášť odůvodněných případech mohou být půjčeny též jiným orgánům (např. obecním či okresním úřadům k účelu řízení
o přestupku apod.).
(3) Spisy jiných soudů mohou být půjčeny jen tehdy, tvoří-li součást (přílohu) zároveň půjčeného vlastního spisu.
(4) O půjčení spisů, i když jsou uloženy ve spisovně, rozhoduje předseda senátu (samosoudce); nejde-li o půjčení spisů soudu, státnímu zástupci, orgánu policie nebo orgánu Vězeňské služby, rozhodne však o půjčení trestních spisů předseda soudu, který si ve zvláště závažných případech vyžádá souhlas ministerstva. Půjčené spisy se zasílají poštou vždy doporučeně.
(5) Žádost o půjčení spisu zařadí se do vyžádaného spisu a tvoří jeho součást. Přípis, kterým je předložen spis orgánu, který si ho vyžádal, tvoří součást spisu vyžadujícího orgánu.
(6) Před půjčením spisu nebo jeho předložením vyššímu soudu (§ 141) přezkoumá vedoucí soudní kanceláře, zda spis je řádně uspořádán a zda jsou v trestních věcech provedeny všechny neodkladné úkony vykonávacího řízení.
-> zpět <-
ZÁKON 99/1963 Sb.
Občanský soudní řád
§ 44
(1) Účastníci a jejich zástupci mají právo nahlížet do soudního spisu, s výjimkou protokolu o hlasování, a činit si z něho výpisy a opisy.
(2) Každému, kdo na tom má právní zájem nebo kdo pro to má vážné důvody, předseda senátu na žádost povolí, aby nahlédl do spisu a aby si z něho učinil výpisy nebo opisy, ledaže jde o spis, o němž právní předpisy stanoví, že jeho obsah musí zůstat utajen.
(3) Při povolování nahlížet do spisů je nutno učinit takové opatření, aby byla zachována tajnost utajovaných skutečností chráněných zvláštním zákonem.56)
------------------------------------------------------------------
56) Zákon č. 148/1998 Sb., o ochraně utajovaných skutečností a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
-> zpět <-
ZÁKON 141/1961 Sb.
Trestní řád
§ 65
(1) Obviněný, poškozený a zúčastněná osoba, jejich obhájci a zmocněnci mají právo nahlížet do spisů, s výjimkou protokolu o hlasování a osobních údajů svědka podle § 55 odst. 2, činit si z nich výpisky a poznámky a pořizovat si na své náklady kopie spisů a jejich částí. Totéž právo mají zákonní zástupci obviněného, poškozeného nebo zúčastněné osoby, jestliže tyto osoby jsou zbaveny způsobilosti k právním úkonům nebo je-li jejich způsobilost k právním úkonům omezena. Jiné osoby tak mohou činit se souhlasem předsedy senátu a v přípravném řízení se souhlasem státního zástupce nebo policejního orgánu, jen pokud je toho třeba k uplatnění jejich práv.
(2) V přípravném řízení může státní zástupce nebo policejní orgán právo nahlédnout do spisů a spolu s tím ostatní práva uvedená v odstavci 1 ze závažných důvodů odepřít. Závažnost důvodů, ze kterých tato práva odepřel policejní orgán, je na žádost osoby, jíž se odepření týká, státní zástupce povinen urychleně přezkoumat. Tato práva nelze odepřít obviněnému a obhájci, jakmile byli upozorněni na možnost prostudovat spisy.
(3) Tomu, kdo měl právo být úkonu přítomen, nemůže být odepřeno nahlédnutí do protokolu o takovém úkonu. Obviněnému a jeho obhájci nemůže být odepřeno nahlédnutí do usnesení o zahájení trestního stíhání (§ 160 odst. 1).
(4) Práva státních orgánů nahlížet do spisů podle jiných zákonných předpisů nejsou ustanovením předchozích odstavců dotčena.
(5) Při povolování nahlížet do spisů je nutno učinit takové opatření, aby byla zachována tajnost utajovaných skutečností chráněných zvláštním zákonem a údajů, na které se vztahuje státem uložená nebo uznaná povinnost mlčenlivosti.
-> zpět <-