obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Bezpečný Kolín: ve městě, které snížilo kriminalitu na polovinu, se setkali ministři vnitra a spravedlnosti

Komunikace s veřejností, prevence a dobře naplánovaná práce v terénu jsou základem projektu Bezpečné město. V Kolíně se díky němu podařilo od roku 2014 snížit kriminalitu o polovinu, majetkovou trestnou činnost dokonce o 70 %. O fungující spolupráci policie, asistentů prevence kriminality, vedení města, OSPOD a veřejnosti se v Kolíně bavili ministři vnitra a spravedlnosti.

 

popis.Text

 

V rámci projektu „Bezpečné město“ pracují v rizikových lokalitách také tzv. asistenti prevence kriminality.

 

„Asistenti navštěvují například ubytovnu, kde se opět potvrzuje to, co v jiných rizikových lokalitách – důstojné a dostupné ubytování je základem pro zapojení se do normálního sociálního života. Na téhle ubytovně běžně lidé platí třináct tisíc měsíčně za jediný třílůžkový pokoj, jinou možnost ubytování přitom nemají. Sociální dávky tak místní v podstatě celé odevzdávají rovnou majiteli ubytovny. Stát a obce by se měly snažit tenhle byznys s chudobou omezovat. Městu Kolín se to částečně podařilo, když jednu takovou ubytovnu odkoupilo,“ řekl ministr spravedlnosti a pro lidská práva Robert Pelikán.

 

popis.Text

 

Jedním ze základů policejní práce je v Kolíně mapa kriminality, která reflektuje nejčastější místa a časy trestné činnosti. Mapy kolínská policie pravidelně také zveřejňuje na svém webu.

 

„Občané zde najdou všechny důležité informace o bezpečnosti ve městě nebo zjednodušené mapy kriminality včetně neobjasněné trestné činnosti. Jsem rád, že díky jednoduchému formuláři mohou obyvatelé Kolína také předat své poznatky policii, dopomoci tak vyřešení bezpečnostních problémů v jejich bydlišti a tím zvýšit pocit bezpečí,“ uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar.

 

Komunikace a zpětná vazba od veřejnosti je pro projekt důležitá po celou dobu. Na základě pravidelného dotazníkového šetření mezi veřejností pak skupina Bezpečný Kolín pracuje s mapou rizikových zón nebo upravuje instalaci městského kamerového systému. Výsledkem je pokles kriminality v posledních čtyřech letech o 56 %. Nejen proto se oba ministři na místě shodli na podpoře v rozšíření projektu i do dalších měst.

 

 

10. 5. 2018               Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva vnitra

Základní informace

Adresa

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

tel.: +420-221 997 111
fax: +420-224 919 927
ID dat. schránky: kq4aawz
IČO: 00 02 54 29
e-mail: posta@msp.justice.cz
Kontakty

facebook twitter

Otevřená data

Aplikace Otevřená data

Ministryně spravedlnosti

Mgr. Marie Benešová

Ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová