obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministr Pelikán se účastnil Běhu se žlutou stužkou: podpořil zaměstnávání osob s trestní minulostí

Se žlutou stužkou na hrudi rozbíhal ministr spravedlnosti Robert Pelikán letošní O2 Pražskou štafetu na 4x5 km v pražské Stromovce a připojil se tak k více než dvěma stovkám běžců, kteří se účastnili druhého ročníku Běhu se žlutou stužkou. S mottem „Uteč předsudkům“ závodili bývalí i současní vězni, zaměstnanci Vězeňské služby, Probační a mediační služby a představitelé řady dalších institucí a organizací, kterým není osud propuštěných vězňů lhostejný.

Šok po návratu na svobodu je pro mnohé odsouzené příliš velký, ze dne na den totiž musí být znovu plně odpovědni sami za sebe. A navíc bojují s předsudky, které jim často znemožňují najít si zaměstnání,“ řekl ministr Pelikán, který pomyslný štafetový kolík předal vězenkyni Marii ze Světlé nad Sázavou. Na třetím úseku pak jejich štafetu doplnil bývalý odsouzený Václav a do cíle finišoval náměstek generálního ředitele Vězeňské služby Simon Michailidis.

Ve snaze najít si práci je záznam o trestné činnosti pro více než polovinu všech propuštěných vězňů komplikací: „Pomoci jim v tom musí společnost i zaměstnavatelé a právě štafeta je symbolem určité spolupráce, proto jsem rád, že se jí mohu osobně zúčastnit. Snaha každého vězně, který dokáže překonat kritické chvíle a vyhnout se návratu do vězení, má velký smysl,“ dodal ministr Pelikán.

Inspirací pro Běh se žlutou stužkou (Yellow Ribbon Run) je obdobná událost konající se v Singapuru, kde má tato myšlenka už několikaletou tradici. Projekt podporuje ty, kteří o návrat do společnosti po výkonu trestu opravdu stojí, a současně ukazuje potenciálním zaměstnavatelům, že i člověk se záznamem v trestním rejstříku může být dobrým pracovníkem. Odhodlání postavit se předsudkům je totiž to, co všechny běžce se žlutou stužkou spojuje.

Zaměstnávání vězňů a aktivity, které odsouzené připravují na život mimo věznici, jsou dlouhodobým úkolem resortu spravedlnosti, který těmito kroky přispívá k boji s vysokou mírou recidivy.

popis.Text

popis.Text

popis.Text

15. 6. 2017                          Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti  

Základní informace

Adresa

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

tel.: +420-221 997 111
fax: +420-224 919 927
ID dat. schránky: kq4aawz
IČO: 00 02 54 29
e-mail: posta@msp.justice.cz
Kontakty

facebook twitter

Otevřená data

Aplikace Otevřená data

Ministryně spravedlnosti

Mgr. Marie Benešová

Ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová