obsah

Vyhledávání kontaktů

Hledat

Elektronické dokumenty

Aktuality

30.7.2014

Ministerstvo spravedlnosti ČR respektuje nález Ústavního soudu o platech soudců

Ministerstvo spravedlnosti respektuje dnešní nález Ústavního soudu, kterým soud zrušil současný způsob výpočtu platové základny soudců. V souladu s ním bude spolupracovat s ministerstvem práce a sociálních věcí na přípravě nové právní regulace. Ta bude spolu s analýzou dopadů na státní rozpočet předložena k projednání a schválení vládě ČR.

29.7.2014

Ministryně spravedlnosti Helena Válková zamítla žádost Jiřího Kajínka o milost

Ministryně spravedlnosti Helena Válková zamítla žádost Jiřího Kajínka o milost. Na doživotí odsouzený vězeň si odpykává trest za dvojnásobnou vraždu a pokus o další z roku 1993. Další trestná činnost odsouzeného spočívala v používání padělaných dokladů, pokusu o útěk z vazební věznice a opatření si a přechovávání několika střelných zbraní.

28.7.2014

Z Prahy do Štrasburku a zpět

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) je jakýmsi hlídacím psem dodržování lidských práv a základních svobod v Evropě. Světlo světa spatřil ve Štrasburku v 50. letech 20. století. Tedy v době, kdy v tehdejším Československu režim plánovitě likvidoval své politické odpůrce a neváhal se dopustit justičních vražd. Po více než 60 letech je naštěstí situace díky politickému vývoji v Evropě radikálně odlišná. Od roku 1992, tedy už více než 20 let, mají navíc i čeští občané možnost si stěžovat u štrasburského soudu, pokud cítí, že český stát porušil jejich práva. Jak dnes vlastně vypadá situace u štrasburského soudu? Čelí ESLP stále takovému náporu stížností jako v minulosti? Jak dlouho čekají Češi na verdikt? Zeptali jsme se vládního zmocněnce pro zastupování ČR před ESLP Víta A. Schorma, který svou funkci zastává už 12 let. O fungování ESLP, českých stížnostech a o tom, v jakých věcech štrasburský soud Čechům pomohl, totiž ví jako nikdo jiný…