obsah

Rejstřík trestů Praha

Podání žádosti pomocí webového formuláře

 

Rejstřík trestů umožňuje orgánům veřejné moci podání žádosti o výpis/opis z evidence rejstříku trestů fyzických osob pomocí webového formuláře (dále jen WF). Webový  formulář je přístupný na webových stránkách Rejstříku trestů:

Pro používání WF je nutné opatřit si kvalifikovaný zaměstnanecký certifikátCertifikát od jedné ze tří akreditovaných certifikačních autorit – I.Certifikační autorita (http://www.ica.cz ), autorita PostSignum České pošty (http://qca.postsignum.cz ) nebo eidentity (http://www.eidentity.cz ). Veřejná část kvalifikovaného certifikátu se použije pro podepsání žádosti při jejím odeslání Rejstříku trestů. Dále je nutné mít komerční certifikát určený pro šifrování (např. od akreditovaných certifikačních autorit, nebo od firemní certifikační autority). Veřejný klíč tohoto certifikátu je přiložen do žádosti, která je odesílána Rejstříku trestů. Privátní část musí mít odesílatel žádosti nainstalovaný v outlooku. Tuto veřejnou část certifikátu použije systém pro zašifrování mailu, kterým vám bude výpis / opis zaslán, aby jej nemohl přečíst nikdo jiný.

Dalším nutným požadavkem je nainstalované prostředí Java (např. z www.oracle.com ) a to ve verzi 1.6 a vyšší. 

 

Postup podání žádosti přes WF

Použijte volbu menu

-   El. Podatelna – evidence fyz. osob (web. formulář)
     -   Přístup do el. Podatelny pro podání žádosti

Zobrazí se obrazovka:

popis.Text

V menu zvolte Plné el. podání a přejdete na další obrazovku.

popis.Text

Na této obrazovce zvolíte, zda chcete získat výpis nebo opis z rejstříku trestů a otevře se Vám obrazovka s příslušným formulářem.

  popis.Text

Je nutné vyplnit všechny rubriky (výjimky tvoří údaje o rodičích, pokud nežijí nebo nejsou známi). Do kolonky pro šifrovací certifikát vložte veřejnou část tohoto šifrovacího (komerčního) certifikátu, bez jeho zadání není možné žádost odeslat! Po vyplnění údajů pokračujte kliknutím na tlačítko Dále v dolní části obrazovky a přejdete na obrazovku:

popis.Text

Zde si můžete zvolit, jak žádost podepíšete. Pokud máte nějakou aplikaci, která podepisování dokumentů umožňuje, zvolte Externí podepisovací klient. Pokud nic takového nemáte, nechte volbu Vestavěný podepisovací applet a tlačítkem Dále přejdete na obrazovku:

popis.Text

Zde se nabízí certifikát, který aplikace použije pro podpis (vždy kvalifikovaný); v případě, že máte v počítači instalováno více certifikátů (např. již prošlé) vyberte ten správný a klikněte na tlačítko Podepiš. První klik aktivuje applet a druhý jej spustí. Pokud je vše v pořádku, po chvíli se v okně objeví text „Podepsání žádosti proběhlo v pořádku a žádost i s podpisem byly úspěšně odeslány.

Tím odeslání žádosti končí a po zpracování žádosti v RT dojde úřadu požadovaný výpis nebo opis, event. informace o zamítnutí s uvedením důvodu. Pokud chcete poslat další žádost, vraťte se do hlavního menu a celý postup opakujte.

 

ePodatelna