obsah

Vyhledávání kontaktů

Hledat

Elektronické dokumenty

Aktuality

26.6.2015

Sto dnů ve znamení transparence: Ministr Pelikán zprůhlednil hospodaření rezortu justice a posvítil si na insolvenční řízení a exekutorské úřady

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán má za sebou prvních sto dnů ve funkci. Ministerstvo spravedlnosti za jeho působení spustilo webovou stránku data.justice.cz, která bude do budoucna shromažďovat všechna otevřená data z rezortu justice. Prvními zveřejněnými daty jsou faktury a přehledy smluv. Ministerstvo také posílilo dohled nad insolvenčními správci a připravilo novou legislativu, která pomůže zprůhlednit insolvenční prostředí v České republice. Ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou se rovněž podařilo urychleně předložit návrh na regulaci exekucí. Změny v osmi oblastech, z nichž pět je upraveno na základě ministerského návrhu, směřují k celkové humanizaci průběhu exekucí i k posílení dohledu nad exekutorskými úřady. Na ministerstvu také začala vznikat dlouhodobá koncepce soudnictví, tzv. Bílá kniha justice.

22.6.2015

Probační a mediační služba přivítala norské kolegy

Od úterý 16. 6. 2015 do čtvrtka 18. 6. 2015 se uskutečnilo další setkání Probační a mediační služby (PMS) se zástupci The Directorate of Norwegian Correctional Service (norský protějšek české PMS a partner níže uvedeného projektu). Cílem třídenní návštěvy bylo představit norským kolegům práci PMS v oblasti mediace, práci s pachateli a obětmi trestných činů.

15.6.2015

Jednání ministrů spravedlnosti zemí EU v Lucemburku: ČR podpořila návrh směřující k větší ochraně osobních údajů spotřebitelů

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dnes vedl jednání české delegace na setkání ministrů spravedlnosti zemí Evropské unie v Lucemburku, které vyústilo mimo jiné ve shodu na novém legislativním návrhu v oblasti ochrany dat. Návrh má za cíl posílit ochranu osobních údajů občanů zemí Evropské unie také s ohledem na jednotný digitální trh. Dalším pozitivním závěrem dnešního jednání Rady EU pro spravedlnost je přijetí nařízení o zjednodušeném uznávání veřejných listin napříč členskými státy EU. Ministři spravedlnosti EU se též předběžně shodli na prvních opatřeních stanovujících zřízení a pravomoci úřadu Evropského veřejného žalobce.