obsah

Vyhledávání kontaktů

Hledat

Elektronické dokumenty

Aktuality

29.7.2014

Ministryně spravedlnosti Helena Válková zamítla žádost Jiřího Kajínka o milost

Ministryně spravedlnosti Helena Válková zamítla žádost Jiřího Kajínka o milost. Na doživotí odsouzený vězeň si odpykává trest za dvojnásobnou vraždu a pokus o další z roku 1993. Další trestná činnost odsouzeného spočívala v používání padělaných dokladů, pokusu o útěk z vazební věznice a opatření si a přechovávání několika střelných zbraní.

28.7.2014

Z Prahy do Štrasburku a zpět

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) je jakýmsi hlídacím psem dodržování lidských práv a základních svobod v Evropě. Světlo světa spatřil ve Štrasburku v 50. letech 20. století. Tedy v době, kdy v tehdejším Československu režim plánovitě likvidoval své politické odpůrce a neváhal se dopustit justičních vražd. Po více než 60 letech je naštěstí situace díky politickému vývoji v Evropě radikálně odlišná. Od roku 1992, tedy už více než 20 let, mají navíc i čeští občané možnost si stěžovat u štrasburského soudu, pokud cítí, že český stát porušil jejich práva. Jak dnes vlastně vypadá situace u štrasburského soudu? Čelí ESLP stále takovému náporu stížností jako v minulosti? Jak dlouho čekají Češi na verdikt? Zeptali jsme se vládního zmocněnce pro zastupování ČR před ESLP Víta A. Schorma, který svou funkci zastává už 12 let. O fungování ESLP, českých stížnostech a o tom, v jakých věcech štrasburský soud Čechům pomohl, totiž ví jako nikdo jiný…

25.7.2014

GIBS prověřuje trestní oznámení Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR

Rozkladová komise projednala jak rozklad brig. gen. Mgr. Petra Dohnala proti rozhodnutí o jeho odvolání z funkce generálního ředitele Vězeňské služby ČR, tak i jeho doplnění ze dne 16.6.2014, na třech svých jednáních, naposledy dne 3. 7.2014.