obsah

Vyhledávání kontaktů

Hledat

Elektronické dokumenty

Aktuality

30.3.2015

Široká shoda na podobě nového zákona: vznikne samostatné Speciální státní zastupitelství a posílí se nezávislost státních zástupců

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se shodli na návrhu zákona o státním zastupitelství, ve kterém jsou zároveň zohledněny připomínky koaličních partnerů. Jednotlivé teze předlohy byly projednány také s předsedy ústavněprávních výborů obou komor Parlamentu České republiky Jeronýmem Tejcem a Miroslavem Antlem. Oba zákonu vyjádřili podporu. Návrh reflektuje dosavadní zkušenosti s platnou právní úpravou a reaguje na její nedostatky; rozvíjí původní koncepci veřejné žaloby jako soustavy státních zastupitelství a precizněji vymezuje vzájemné vztahy v soustavě. Posílí se nezávislost, pravomoci, ale i odpovědnost státních zástupců, vznikne Speciální státní zastupitelství, zruší se vrchní státní zastupitelství a zavedou se transparentní výběrová řízení na vedoucí státní zástupce.

30.3.2015

Vězeňská služba ČR snižuje náklady na právní služby

Vězeňská služba ČR se dohodla s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), že mu do konce prvního pololetí tohoto roku předá na šest desítek soudních sporů. Podle generálního ředitele Vězeňské služby Pavla Ondráška tím Vězeňská služba ČR uspoří milióny korun ročně, zatímco ÚZSVM převedení právní agendy nijak finančně nezatíží.

27.3.2015

Dohoda s exposlanci ušetří státu několik miliónů korun

Ministerstvo spravedlnosti se dnes odpoledne dohodlo s bývalými poslanci Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem na ukončení sporu o odškodnění za jejich trestní stíhání a pobyt ve vazbě z důvodu obvinění pro spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Exposlanci, kteří žalují Českou republiku u Obvodního soudu pro Prahu 2, se v rámci uzavřené dohody zcela vzdali požadavku na peněžní zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním, kterou by s největší pravděpodobností s ohledem na judikaturu v obdobných případech vysoudili, a své nároky již nebudou soudně vymáhat.