obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministr Pelikán nechá prověřit všechna rozhodnutí soudce Ivana Elischera: jde o pochybení jednotlivce, uvedl

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová se v souvislosti se zadržením soudce Vrchního soudu Ivanem Elischerem shodli, že jeho případ je v rámci justice velmi závažný, zároveň ale ojedinělý. Po prostudování usnesení o zahájení trestního stíhání se ministr spravedlnosti rozhodl dnešním dnem zahájit řízení o dočasném zproštění výkonu funkce soudce.

popis.Text 

Ctím presumpci neviny a zatím jde tedy o pouhá podezření, která jsou ale natolik závažná, že jsem okamžitě zahájil řízení o dočasném zproštění výkonu funkce soudce Ivana Elischera. Vzhledem k závažnosti zjištění potřebujeme udělat v justici opatření, která zjistí rozsah toho problému a také pomohou zabránit jeho opakování,“ řekl dnes ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ministerstvo spravedlnosti zároveň provede kompletní prověrku rozhodovací činnosti soudce Elischera v posledních letech.

Společně se Soudcovskou unií bude Ministerstvo spravedlnosti také pracovat na systémových opatřeních, která pomohou podobnému chování v justici zabránit.

Obvinění, která padla vůči příslušníkovi soudcovského stavu, bereme velmi vážně. Jsou to zatím pouze obvinění, ale jsou natolik vážná, že narušují důvěru společnosti, kterou soudnictví nutně potřebuje. Proto jako Soudcovská unie chceme všechny ujistit, že se zabýváme možnými příčinami podobných selhání a tím, zda jsou v soudní soustavě dobře nastaveny kontrolní mechanismy jako kárná řízení a prevence,“ uvedla prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Jedním z preventivních opatření by mohla být nová pravidla výběru soudců, dalším systémovým opatřením je Ministerstvem spravedlnosti navržený automatický generátor přidělování věcí na soudy, který by pomáhal snížit rizika korupce.

15. 3. 2018                 Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti

Základní informace

Adresa

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

tel.: +420-221 997 111
fax: +420-224 919 927
ID dat. schránky: kq4aawz
IČO: 00 02 54 29
e-mail: posta@msp.justice.cz
Kontakty

facebook twitter

Otevřená data

Aplikace Otevřená data

Ministryně spravedlnosti

Mgr. Marie Benešová

Ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová