obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Aktuality

28.7.2014

Z Prahy do Štrasburku a zpět

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) je jakýmsi hlídacím psem dodržování lidských práv a základních svobod v Evropě. Světlo světa spatřil ve Štrasburku v 50. letech 20. století. Tedy v době, kdy v tehdejším Československu režim plánovitě likvidoval své politické odpůrce a neváhal se dopustit justičních vražd. Po více než 60 letech je naštěstí situace díky politickému vývoji v Evropě radikálně odlišná. Od roku 1992, tedy už více než 20 let, mají navíc i čeští občané možnost si stěžovat u štrasburského soudu, pokud cítí, že český stát porušil jejich práva. Jak dnes vlastně vypadá situace u štrasburského soudu? Čelí ESLP stále takovému náporu stížností jako v minulosti? Jak dlouho čekají Češi na verdikt? Zeptali jsme se vládního zmocněnce pro zastupování ČR před ESLP Víta A. Schorma, který svou funkci zastává už 12 let. O fungování ESLP, českých stížnostech a o tom, v jakých věcech štrasburský soud Čechům pomohl, totiž ví jako nikdo jiný…

25.7.2014

GIBS prověřuje trestní oznámení Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR

Rozkladová komise projednala jak rozklad brig. gen. Mgr. Petra Dohnala proti rozhodnutí o jeho odvolání z funkce generálního ředitele Vězeňské služby ČR, tak i jeho doplnění ze dne 16.6.2014, na třech svých jednáních, naposledy dne 3. 7.2014.

25.7.2014

Ministerstvo spravedlnosti ušetřilo na energiích 70 milionů korun

Dodávky elektřiny a zemního plynu na příští rok pořídilo Ministerstvo spravedlnosti na Českomoravské komoditní burze Kladno. Letošním nákupem MSp zopakovalo své úspěšné nákupy energií z uplynulých tří let. Meziročně ministerstvo snížilo resortní náklady na energie o 3 miliony korun, celkově pak náklady od roku 2011 klesly o 70 milionů korun.

25.7.2014

Ministryně spravedlnosti vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce předsedy/předsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem

Ministryně spravedlnosti Helena Válková vyhlašuje nové výběrové řízení na obsazení funkce předsedy/předsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem. Výběrové řízení se řídí novou instrukcí o postupu při navrhování a jmenování funkcionářů soudu.

24.7.2014

Ministryně spravedlnosti seznámila premiéra s průběhem reformy justice

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes odpoledne navštívil úřad Ministerstva spravedlnosti ČR. Předmětem jednání s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou byly dosavadní a plánované práce na reformě justice. Řeč byla zejména o přípravě tzv. akutní novely občanského zákoníku, která má upravit ta ustanovení, s nimiž jsou v praxi problémy. Diskutovalo se rovněž o úpravách insolvenčního zákona a exekučního řádu, které premiér označil také za prioritu vlády.

Strana 1/21

Základní informace

Adresa

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

tel.: +420-221 997 111
fax: +420-224 919 927
ID dat. schránky: kq4aawz
IČO: 00 02 54 29
e-mail: posta@msp.justice.cz
Kontakty

facebook

Ministryně spravedlnosti

prof. JUDr. Helena Válková, CSc.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková