obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Aktuality

28.5.2015

Ministr spravedlnosti dnes přijal slib nových státních zástupců, soudních znalců, tlumočníka, soudního exekutora a notářských kandidátů

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dnes při slavnostní ceremonii přijal do svých rukou slib třinácti nových státních zástupců, čtrnácti soudních znalců, jednoho tlumočníka, jednoho soudního exekutora a sedmi notářských kandidátů.

27.5.2015

Státním tajemníkem úřadu Ministerstva spravedlnosti je Jan Lišák

Ministerstvo spravedlnosti má od dnešního dne svého státního tajemníka. Stal se jím Jan Lišák, který několik let působil na ministerstvu jakožto ředitel personálního odboru. Do funkce jej dnes, na základě výsledků výběrového řízení, jmenoval náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

26.5.2015

Efektivita justice, problém insolvencí a firem s netransparentní vlastnickou strukturou řeší všechny středoevropské státy EU, konstatoval ministr Pelikán na zasedání ministrů Visegrádské skupiny

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se zúčastnil zasedání ministrů spravedlnosti Slovenska, Polska, Maďarska a České republiky. Jednání zemí Visegrádské skupiny (V4) se v Bratislavě účastnili také ministři Slovinska a Chorvatska. Předmětem jednání byly otázky reformy a efektivity justice, problematika insolvencí a také hledání společného stanoviska k problematice úřadu evropského veřejného žalobce.

25.5.2015

Ministerstvo spravedlnosti rozšiřuje využití elektronických náramků, kontrola obviněných bude díky nim efektivnější a levnější

Vláda na svém dnešním zasedání vyslovila souhlas s návrhem Ministerstva spravedlnosti, který počítá se zavedením možnosti kontrolovat v některých případech obviněné osoby prostřednictvím elektronického monitorovacího systému. Stávající právní úprava totiž umožnuje elektronické sledování pouze u osob odsouzených k trestu domácího vězení a u podmíněného propuštění s uloženou povinností zdržovat se v obydlí. Využití elektronické kontroly i pro obviněné osoby zefektivní dohled nad dodržováním veškerých povinností a omezení, které soud ukládá v souvislosti s opatřeními nahrazujícími pobyt obviněného ve vazební věznici. Jedná se o případy, kdy je obviněný ponechán na svobodě nebo propuštěn z vazby na základě záruky důvěryhodné osoby anebo zájmového sdružení občanů, dohledu probačním úředníkem, písemného slibu obviněného nebo vydáním předběžného opatření.

22.5.2015

Ministr Pelikán: nevymýšlejme akademické modely a poučme se o správě justice tam, kde dobře funguje

Otázky fungování justice a justičních reforem byly hlavními tématy bilaterálního jednání ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a německého spolkového ministra spravedlnosti a ochrany spotřebitele Heiko Maase. Během dnešní schůzky v Berlíně se také věnovali možnostem vzájemné spolupráce při tvorbě legislativy a sbližování právního i justičního prostředí obou zemí.

Strana 1/60