obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Otevírá se největší justiční palác

SOUDY MĚNÍ ADRESU Do největšího justičního komplexu v Česku, který vznikl ve Vršovicích, se dnes přestěhují první soudci. A během října se sem přesunou další. Co se stane s opuštěnými objekty? Některé využije opět pražská justice.

 

Vršovice - Ještě koncem února tam bylo jen bahno, potemnělé chodby a množství dělníků. Teď se do budovy postupně stěhují čtyři obvodní soudy a čtyři státní zastupitelství -pro Prahu 4, 8, 9 a 10.

Nevíte, o jaké budově je řeč?

Jde o největší justiční komplex v České republice, který vznikl ve Vršovicích Na Míčánkách.

            Kvůli němu se dokonce mění jízdní řády městské hromadné dopravy. Dopravní podnik totiž zřídil novou autobusovou linku, další prodloužil. To aby se lidé do justičního paláce snadno dostali.

 

Nová linka autobusu č. 134

 

Nová autobusová linka, která zastaví u justičního paláce, začne jezdit od zítřka. Má číslo 134 a povede po trase Florenc - Náměstí Míru -Na Míčánkách - Želivského -Ohrada - Krejcárek - Nádraží Libeň - Vysočanská - Prosek - Poliklinika Prosek - Ládví.

            „Linka bude v provozu jen v pracovních dnech od půl sedmé ráno do dvou hodin odpoledne. Autobusová zastávka se nachází přímo u areálu, jmenuje se Na Míčánkách,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

            Není to však jediné možné spojení. Autobusová linka 124, která původně končila na zastávce Kavkazská, je v současné době již prodloužena až do zastávky Želivského a staví také na zastávce Na Míčánkách. Podobná situace je i u polookružní linky 260, kterou Dopravní podnik vede rovněž přes zastávku Na Míčánkách.

            Abyste se do justičního paláce dostali, můžete tedy využít následujících autobusových linek: 124 od metra Želivského, 135 od metra Florenc, 138 od metra Skalka, 139 ze zastávky Na Beránku přes Kačerov na metro Želivského nebo 260 z Jižního Města přes metro Háje.

 

Architekti kladli velký důraz na bezpečnost

 

Justiční palác je komplex čtyř budov, z nichž tři jsou staré, zrekonstruované a jedna budova je zcela nová. „Staré budovy pocházejí z devatenáctého století. Snažili jsme se zachovat jejich původní vzhled. Například fasády jsou tak opět ve stylu neorenesance. Na projektu jsme mimo jiné spolupracovali i s památkáři,“ řekl Ondřej Šuch, mluvčí firmy Skanska, která justiční palác vybudovala. Největší důraz kladli architekti na zajištění bezpečnosti uvnitř objektu. „Vyřešili jsme to tím, že se zkrátka jednotlivé skupiny nebudou potkávat jinde než v jednacích síních,“ vysvětlil vedoucí projektu společnosti Skanska Evžen Sacher.

            V praxi to vypadá tak, že veřejnost má přístup pouze do středové části hlavní budovy, zatímco do postranních křídel a dalších tří objektů vstupují jen zaměstnanci se speciální přístupovou kartou.

            „Oddělili jsme i vstupy do jednacích síní. Vězeňská služba s obžalovanými tak například přijde předními dveřmi zprava, soudci předními dveřmi zleva, svědci zadními zprava a veřejnost zadními dveřmi zleva,“ vysvětlil Sacher.

            Jednací síně mají zcela moderní tvář. „Nechali jsme je obložit dýhou kvůli lepší akustice,“ říká Šuch. V sálech tak jsou špičkové LCD monitory, mikrofony a nahrávací technika.

            Stavba počítala rovněž s eskortními celami, do kterých budou umístěni obžalovaní před zahájením procesu nebo o přestávkách. Tyto cely se nacházejí v suterénu budovy. Přístup do nich má pouze justiční stráž, která obžalované přivede do budovy speciálním vchodem.

            „Samozřejmě jsme nezapomněli ani na stravování zaměstnanců. Vybudovali jsme velkokapacitní jídelnu, která je schopná připravit až dvanáct set jídel denně,“ uvedl Sacher.

            V komplexu je celkem devadesát osm soudních síní, z toho dvanáct velkých a osmdesát šest menších. Zaměstnanci pak mají k dispozici pět set šedesát čtyři kanceláří.

 

Stěhování skončí ještě v říjnu

 

Ode dneška již sídlí v areálu obvodní soud a státní zastupitelství pro Prahu 9. Obvodní soud a státní zastupitelství pro Prahu 4 bude v areálu od 11. října, pro Prahu 10 od 18. října a konečně pro Prahu 8 od 25. října.

            „Závazný termín ke zprovoznění celého areálu stanovilo ministerstvo financí na 31. října,“ dodal mluvčí ministerstva spravedlnosti Pavel Staněk.

 

***

 

* Soudci v novém

 

Kdy se přestěhují

 

Dnes: Obvodní soud a státní zastupitelství pro Prahu 9

11. října: Obvodní soud a státní zastupitelství pro Prahu 4

18. října: Obvodní soud a státní zastupitelství pro Prahu 10

25. října: Obvodní soud a státní zastupitelství pro Prahu 8

 

Justiční palác v číslech

 

Rekonstrukce a stavba byla zahájena v roce 2003. Celkové náklady na rekonstrukci a vybavení justičního paláce činily 2,5 miliardy korun Areál tvoří čtyři budovy, tři z nich byly zrekonstruovány, jedna je nově postavená Soudních síní je dohromady 98, dvanáct z nich je velkých, malých soudních síni vzniklo 86. Velká soudní síň má v průměru více než sedmdesát metrů čtverečních, malá soudní síň od čtyřiceti do sedmdesáti metrů čtverečních. Kanceláří a pracoven je dohromady 564, k dispozici je v justičním paláci jeden konferenční sál. U areálu vzniklo celkem 267 parkovacích míst. V dražební síni je 200 míst. Jídelna pro zaměstnance má kapacitu až 1200 jídel denně. V justičním paláci bude pracovat zhruba 1000 lidí.

 

 

Základní informace

Adresa

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

tel.: +420-221 997 111
fax: +420-224 919 927
ID dat. schránky: kq4aawz
IČO: 00 02 54 29
e-mail: posta@msp.justice.cz
Kontakty

facebook twitter

Otevřená data

Aplikace Otevřená data

Ministryně spravedlnosti

Mgr. Marie Benešová

Ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová