obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Klokánci, plné moci a povinné pitvy: Ministerstvo spravedlnosti řeší první palčivé problémy NOZ

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje změnu dvanácti paragrafů nového občanského zákoníku, které je podle názorů odborné veřejnosti nutné řešit co nejrychleji. Ministryně Helena Válková v souladu se závěry pracovního semináře Ústavně právního výboru ve Špindlerově Mlýně v září tohoto roku, splnila očekávání odborné i laické veřejnosti, že bude předložena novela řešící přednostně nejpalčivější problémy.

 

 „Jde především o oblasti, které mohou výrazně omezit, znepříjemnit či nevratně změnit život lidí, kterých se povinnosti, plynoucí z nového občanského zákoníku, přímo dotýkají,“ uvedl první náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán.

 

Ministerstvo spravedlnosti chce přednostně řešit takové konfliktní situace plynoucí z nového občanského zákoníku, které nesnesou odkladu, není u nich nutné čekat na posouzení praxí či výklad soudu a jsou odpovědí na volání o pomoc od dotčených organizací, svazů a profesních komor.

 

„Příkladem je stav, kdy dosavadní úprava bránila opětovnému svěřování dítěte do Klokánků, ačkoliv jde často o výchovné prostředí podstatně vhodnější, než v dětských domovech nebo problém předkupního práva u spoluvlastnického podílu, kdy podle stávající normy se do spoluvlastněného domku či bytu může nastěhovat zcela cizí člověk, aniž by to ostatní spoluvlastníci mohli ovlivnit. Rychlá novela by také měla řešit situace, kdy požadavek na plné moci ve formě notářské listiny neúnosně zatěžuje podnikatele (zejména v případě zahraničních společníků obchodních společností). Vyjasnit by se měly i případy tzv. patologicko-anatomických pitev, ověřujících lékařské diagnózy, neboť podle některých výkladů, například České lékařské komory, současná právní úprava vedení takových typů pitev může bránit,“ doplnil náměstek Pelikán.

 

Ministerstvo spravedlnosti materiál v nejbližší době předá k mezirezortnímu připomínkovému řízení.

 

 

8. 10. 2014                                          Tiskový odbor Ministerstva spravedlnosti ČR

Základní informace

Adresa

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

tel.: +420-221 997 111
fax: +420-224 919 927
ID dat. schránky: kq4aawz
IČO: 00 02 54 29
e-mail: posta@msp.justice.cz
Kontakty

facebook twitter

Otevřená data

Aplikace Otevřená data

Ministr spravedlnosti

JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.

Ministr spravedlnosti JUDr. Robert Pelikán, Ph.D