obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Aktuality

23.8.2016

Ministři zemí EU v Bratislavě uctili památku obětí totalitních režimů

V Bratislavě dnes končí dvoudenní pietní akce a konference v rámci Evropského dne památky obětí totalitních režimů. Na pozvání místopředsedkyně slovenské vlády a ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanské se akce zúčastnil náměstek ministra spravedlnosti Petr Jäger. Slovensko v současnosti předsedá Radě Evropské unie.

9.8.2016

Ústavní soud potvrdil postoj Ministerstva spravedlnosti odmítnutím zpětného dorovnání platů soudců

Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti České republiky, kterou se domáhala zrušení části rozhodnutí Nejvyššího soudu týkajícího se nároku na zpětné doplacení sníženého platu soudce z trojnásobku na dvouapůlnásobek průměrné měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře. Záměrem podané ústavní stížnosti bylo konečným rozhodnutím Ústavního soudu definitivně uzavřít soudní spory o zpětném dorovnání platů soudců.

1.8.2016

Vláda schválila novelu trestního zákoníku: financování a podpora terorismu budou snadněji postižitelné

Vláda schválila novelu trestního zákoníku z dílny Ministerstva spravedlnosti, která zefektivní trestněprávní postih trestných činů spojených s terorismem. Novela mimo jiné chce zavést jako samostatné trestné činy financování terorismu, a také jeho propagaci a podporu. Novou úpravu trestního zákoníku připravilo Ministerstvo spravedlnosti jako odpověď na volání mezinárodních organizací po účinnějších nástrojích českého práva na současné teroristické hrozby.

1.8.2016

V neděli 31.7. byl dočasně přerušen provoz nformačních systémů v justičním areálu v Brně

Dne 31.7.2016 ve večerních hodinách natekla v důsledků přívalových dešťů do prostor justičního areálu v Brně voda. Kalamita vyřadila v období od 19:00 hod. do 21:30 hod. z provozu veškeré informační systémy. Od 21:30 hod. do 23:00 hodin byl provoz postupně obnoven.

21.7.2016

Ministr Robert Pelikán poděkoval za odvahu zraněným z útoku na vykonavatele soudního exekutora v Ostravě, sejde se s nimi osobně

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se osobně sejde s vykonavatelem soudního exekutora a další účastnicí výkonu exekuce, kteří byli zraněni při středečním útoku v Ostravě-Hrušově. Ministr už za sebe a celý tým ministerstva vyjádřil hlubokou lítost nad celým tragickým incidentem mimo jiné i v osobním dopise poškozeným a v dopise vedení Exekutorské komory.

Strana 1/83